• https://www.facebook.com/yenibinyilgazete@gmail.com
  • https://plus.google.com/u/1/
  • https://www.twitter.com/@yenibinyilgzt
  

ELEKTRİK KAYIP KAÇAK BEDELİ

ELEKTRİK KAYIP-KAÇAK BEDELLERİNİN
TÜKETİCİYE İADESİ

Bugünkü yazımı cebimizden haksız şekilde alınan, enerji şirketleri  tarafından elektrik faturalarına kayıp-kaçak bedeli altında yansıtılan paraların, yasal olmadığını ve iadesine yönelik hukuksal sonuçları ele alacağım.

Ayrıca iade sürecinin detaylı olarak nasıl yapılacağını anlatacağım.

Yargıtay  Genel Kurulu ve Yargıtay 3.Dairesi Kararlarına göre, elektrik dağıtım şirketleri tarafından, abonelerden haksız yere tahsil edilmekte olan, kayıp-kaçak bedelleri başlığı altında, faturalardaki beş kalem başlığında tahsil edilen tutarlarının KDV’leri ile birlikte iade edilmesine karar vermiştir. Yargıtay’ın ilgili kararları, tarafımdan hazırlanan, EK’deki Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Formu’nda gereği gibi açıklanmıştır.

Buradaki başvuru ve ödeme şekli, bankaların kredi verirken zarf parası veya masraf adı altında haksız olarak aldıkları paraların iade sürecine benzemektedir.

Önemli uyarı; Enerji şirketleri ödeme yapmamak için konu ile ilgili kendi lehlerine, meclisten  bir kanun çıkartmaya çalışmaktadırlar.  Ancak şu anda hakem heyetlerinin olumlu yönde vereceği kararlar müktesep hak durumunda olacağından, mümkün olduğu kadar acele başvurmakta yarar vardır.

BAŞVURU ADIMLARI

1-    Kimliğiniz ve bir faturanızla birlikte, faturanızda yazılı enerji şirketinin bulunduğunuz yerdeki ofisine gidip, geriye dönük on yıllık fatura dökümlerini isteyiniz.

Dökümünüzü ayni gün veya başka bir tarihte vereceklerini söyleyeceklerdir.(Bunun nedeni sizlerin tüketici hakem heyetine başvurunuzu geciktirmeye yöneliktir.)

Size  son iki yıllık fatura dökümü vereceklerdir.(Bu da engellemeye yönelik bir davranıştır.) Genellikle iki yıllık döküm vermektedirler.

2-    Bu faturalardaki beş kalem (İletim Bedeli, Dağıtım Bedeli, Sayaç Okuma Bedeli, Perakende Satış Hizmet Bedeli ve Kayıp Kaçak) bedelleri toplayıp, %18 KDV’sini alıp bedeller toplamına ilave ederek KDV’li toplamı bulunuz. Sonra bütün faturalardaki KDV’li toplamları topladığınızda,  talep edeceğiniz tutar ortaya çıkacaktır.

3-    Ek’teki forma kendi abone bilgilerinizi ve hesapladığınız KDV’li ve KDV’siz tutarları yazıp, imzalayınız.(Kolaylık olması amacıyla formda değiştireceğiniz alanlar gölgelenmiştir.)

4-    Forma enerji şirketinden aldığınız fatura dökümlerini de ekleyip, bir adet de fotokopisini çekerek  iki  takım    halinde   aboneliğinizin bulunduğu ilçenin Kaymakamlığındaki Tüketici Hakem Heyeti bürosuna teslim edip, tarih ve sayı alınız. Başvurunuzu engelleyici dedikodulara kulak asmayınız.

5-    Tüketici Hakem Heyeti özel bir durum olmadıkça Yargıtay kararlarına uygun olarak lehinize karar verecektir. Bu kararı ya siz gidip öğreneceksiniz, ya da size bildireceklerdir.

6-    Size yapılan bildirimi alıp, ilgili enerji şirketine giderek ödeme yapılması talebinde bulunacaksınız. Eğer şirket ödeme yapmaz ise avukata vererek icra yoluyla hemen alabilirsiniz. Avukatlık masrafı karşı taraftan alınacaktır.

EK. Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Formu <İndirmek Tıklayınız>
Not: Tüketicinin alacağı para miktarı fatura bedelinin 1/3 ü ile 1/4'ü arasındadır.

Coşkun KÖMÜRCÜKONFERANSLAR
İşkur Meslek Kursları
ÇÖZÜM EĞİTİM
Reşat Hoca-Fizikçi