• https://www.facebook.com/yenibinyilgazete@gmail.com
  • https://plus.google.com/u/1/
  • https://www.twitter.com/@yenibinyilgzt
  

Coşkun Kömürcü

Coşkun Kömürcü
komurcucoskun@gmail.com
ABD’nin AKP ve RUSYA ANTLAŞMALARI
17/10/2017

 

BOP çerçevesinde kurulacak BAĞIMSIZ FEDERATİF KÜRT DEVLETİ için ABD, AKP ve RUSYA ile aşağıdaki antlaşmaları yaptığı, tarafların bu antlaşmalara bağlı kaldığı, bundan sonrada bağlı kalacağı artık bütün çıplaklığıyla ortadadır.

Antlaşmanın amacını gerçekleştirme yönünde atılan adımları, toplum gözünden kaçırmak için, birbirleriyle çelişkili gibi görülen birçok yapay olaylar üretilmekte ve toplum algısı çeşitli medya organlarıyla, bu yöne kaydırılmaktadır.

Özellikle Türk Milleti üzerinde, iyi eğitilmiş sağlıklı akılları bile çelişkiye düşürecek, algı yönetim teknikleri uygulanmaktadır.

Son olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin, demografileri özellikle Kürtler lehine değiştirilen AFRİN, KOBANİ ve KERKÜK, dururken, İDLİB’e gönderilmesi, akıl dışı bu eylemin doğruluğunun, algı yönetim araçlarıyla bir kahramanlık gibi anlatılması, sanki TÜRKİYE’nin çıkarına, ABD karşıtı bir eylem gibi sunulması, bu algıyı güçlü göstermek amacıyla ABD ile karşılıklı vizelerin kaldırılması senaryosunun ortaya konması, aynı anda AKP Genel Başkanının Ukranya’yı ziyaret edip, oradan RUSYA aleyhine demeçler vermesi(Buradaki temel amaç ABD  ve RUSYA’ya karşı mücadele edildiği algısını TÜRK kamuoyuna pompalamak) bütün bunları Barzani’nin bağımsızlık referandumunu, bir süreliğine unutturma amacına yönelik, muhalif toplum gözünden kaçırmak olduğu, süreçteki yüzlerce örnekten çok somut ve önemli olanlarından biridir.

I-ABD ve AKP ANTLAŞMASI

Merkez Parti Genel Başkanı Prof.Dr. Abdurrahman Karslı, ABD ile AKP arasındaki yalanlanamayan, ayrıca doğruluğu AKP iktidarı tarafından yüzlerce uygulama ile kanıtlanan, antlaşmaya aşağıdaki şekilde tanıklık etmektedir;

Merkez Parti Genel Başkanı Prof.Dr. Abdurrahman Karslı,  evindeki toplantıda konuşulanları şöyle aktarıyor; Abdurrahman Dilipak, “90’lı yıllarının başından sonra küresel güçler, emperyalist güçler bunun içinde ABD İngiltere İsrail de var, Türkiye’ye gidip gelmeye bizlerle de görüşmeye başladı. ‘Niye gelip gidiyorlardı?’ dediler. ‘Bundan sonra Türkiye’de siyasal İslamcılarla birlikte çalışmak istiyoruz. Çünkü yükselen trend siyasal İslam. Çünkü Erbakan hoca ve ekibi gittikçe yükselen trendde puan almaya başlamış. Biz sizinle çalışmak istiyoruz, anlaşma yapalım’ dediklerini kendi anlattı.”

Karslı, Dilipak’ın AKP’nin kuruluşuna destek veren güçlerin şu üç şeyi talep ettiğini de söyledi:

 “1- Biz sizi iktidara taşıyalım.

2- Size iktidarda sorun çıkaracakları opere edelim.

3- Size gerekli finansal destekleri getirelim.”

AKP’den istenenler de şunlardı:

“İsrail’in güvenliğini artıracaksınız. Önündeki engelleri kaldıracaksınız.

Büyük Ortadoğu Projesi’nin yani sınırların değişmesine yardımcı olacaksınız.

İslam’ın yeniden yorumlanmasında bize yardımcı olacaksınız.”

Teklifin önce Necmettin Erbakan’a iletildiğini kaydeden Karslı, sözlerine Dilipak’ın şu ifadelerini de ekledi: “Erbakan Hoca bunları kabul etmiyor. Ama Erbakan Hoca’nın ekibi şimdi AKP’yi kuranlar bunu kabul ediyor. Bunun içinde  Tayyip Bey ve Abdullah Bey de var. Hatta ben de vardım.” Karslı, bu konuşmaya Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç’ın da şahit olduğunu öne sürdü. Bunun üzerine Ali Bulaç, yazılarında bu konuya şu şekilde açıklık getirdi:
“Sayın Karslı beni de şahit gösteriyor. Konu sosyal medyada yer aldıktan sonra doğru olup olmadığını soran onlarca e-mail aldım. Yine yazmayacaktım ama Dilipak, Rotahaber’den Ünal Tanık’a konuşulanları teyit edince yazmaya karar verdim. Bir de AKP hükümetinin neden Batı’yla bozuştuğunu anlamak için artık bunları yazmak lazım. Evet, o toplantıda vardım. 40 senedir tanıdığım Abdurrahman Dilipak, bunları  -ifadelerde bazı değişiklikler olsa da- anlattı. AKP İstanbul Milletvekili Bülent Turan, Ali Bulaç’ın yazısı üzerine bir açıklama yaparak, “AKP’nin kuruluşunu ABD projesi olarak nitelemek yakışıksızdır” dedi. Ali Bulaç köşe yazısında Bülent Turan’a, “Ben sadece 7-8 kişinin ağzı açık dinlediği söz konusu konuşmayı teyit ettim” şeklinde yanıt verdi...bk.**  

Bu antlaşma ile projenin amacına engel olacağı düşünülen ATATÜRK CUMHURİYETİ kurumları ve kuralları yasadışı uygulamalarla büyük oranda ortadan kaldırılmış,  kaldırılmaya da devam edilmektedir.( Devletin başta TSK olmak üzere GÜVENLİK, YARGI ve EĞİTM kurumları tahrip edilmiş, DEVRİM kuralları değiştirilerek veya uygulanmayarak işlevsiz kılınmıştır.) Buna engel olması gereken muhalif birçok kurum, çeşitli baskı yöntemleriyle etkisiz kılınmış, Cumhuriyeti kuran ana muhalefet partisi konumunda olan CHP bile bu projenin bir parçası haline getirilmiştir. Mevcut devlet yapısı, yarı şerri, ne idüğü belirsiz, batının medeniyet değerlerinden kopmuş, eğitimini bilim ve teknolojiden koparmış bir konuma koşar adımlarla götürülmektedir.

II-ABD ve RUSYA ANTLAŞMASI

1-ABD, RUSYA’nın IRAK’taki çıkarlarına müdahaleci olmayacak.

2-SURİYE, ABD ve RUSYA arasında şu şekilde nüfuz paylaşımına tabi tutulacaktır.

a)      KUZEY SURİYE, ABD kontrolünde,

b)      GÜNEY SURİYE, RUSYA kontrolünde

olacak  ve  taraflar bu konuda birbirlerine her türlü yardımı sağlayacaktır.

RUSYA’nın, ABD ile yaptığı bu konudaki antlaşmaya uygun eylemlerine onlarca örnekten en çarpıcısı, AFRİN’nin RUSYA korumasına alınarak, TSK’nın kalıcı anlamda buraya müdahalesinin engellenmesi.

Burada sorulacak şu soru var, peki ABD, AKP ile anlaştı ise AKP, ABD’nin istemediği bir şeyi yapmayacağına göre, neden RUSYA’dan AFRİN’i koruma altına almasını istemiştir.

Çünkü ABD, hem AKP’ye güvenmemektedir, hem de işi garantiye almak istemektedir. Ayrıca Rusya ve İran da AKP’ye güvenmemektedir(Özellikle verdiği söze sadık kalma bağlamında).

Bu antlaşma ile de TSK, RUSYA’nın onayı olmadan SURİYE’ye adım atamamaktadır.

 

SONUÇ:

1-      AKP, yukarıdaki antlaşmaya bağlı kaldığı sürece, normal şartlar altında, onu iktidardan indirecek bir dinamik görünmemektedir. AKP iktidarda kaldığı sürece, ABD’nin talimatlarını yerine getirmek zorundadır. Çünkü ABD antlaşma koşullarını yerine getirmiş, karşılığını da AKP’den beklemektedir. Onun içindir ki TSK, burnunun dibindeki AFRİN(ABD Kuzey Iraktan başlayıp, Ak denize kadar Kuzey Suriye üzerinden bir KÜRT KORİDORU açmak için, buranın demografisini Kürtler lehine değiştirmiş ve bölgeyi PYD-PKK militanlarıyla tahkim etmiştir.) yerine İDLİB’e gönderilmiştir.

2-       Ülkemiz, ATATÜRK Cumhuriyetinden koparılmış, Kurumları darmadağın edilmiş, Hukukun olmadığı, Laik ve Demokratik olmayan, yarı şerri bir diktatörlüğün kuruluşuna hızlı bir şekilde evrilmektedir.

3-      Diğer bütün söylem ve tahliller laf-ı güzaftan ibarettir.

 

**02/01/2015 Yeniçağ Gaz.Paylaş | | Yorum Yaz
285 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK CUMHURİYETİNİ KİM YIKTI? - 07/07/2018
ATATÜRK CUMHURİYETİNİ KİM YIKTI?
MUHALEFET PARİLERİ VE SEÇİMLER - 28/06/2018
MUHALEFET PARİLERİ VE SEÇİMLER
ÇÖKERTİLEN ATATÜRK CUMHURİYETİNİN ENKAZI ALTINDA ÇIRPINAN CHP– YÖNETİMİ ve 2019 SEÇİMLERİ - 16/03/2018
ÇÖKERTİLEN ATATÜRK CUMHURİYETİNİN ENKAZI ALTINDA ÇIRPINAN CHP– YÖNETİMİ ve 2019 SEÇİMLERİ
CHP-2018 KURULTAYINDAN NELER BEKLENİYOR - 02/02/2018
CHP-2018 KURULTAYINDAN NELER BEKLENİYOR
ATATÜRK CUMHURİYETİNİN ÇÖKERTİLMESİNE DAMGA VURAN METAFORLAR - 27/12/2017
ATATÜRK CUMHURİYETİNİN ÇÖKERTİLMESİNE DAMGA VURAN METAFORLAR
ABD’nin AKP ve RUSYA ANTLAŞMALARI - 13/10/2017
ABD’nin AKP ve RUSYA ANTLAŞMALARI
SİYASET BOŞLUĞU KALDIRMAZ CHP GEÇ KALMADAN NE YAPMALIDIR - 15/05/2017
SİYASET BOŞLUĞU KALDIRMAZ CHP GEÇ KALMADAN NE YAPMALIDIR
16 NİSAN 2017 HALK OYLAMASININ ŞAİBESİ NEREDE? - 12/05/2017
16 NİSAN 2017 HALK OYLAMASININ ŞAİBESİ NEREDE?
16 NİSAN 2017 HALK OYLAMASININ ŞAİBESİ NEREDE? - 11/05/2017
16 NİSAN 2017 HALK OYLAMASININ ŞAİBESİ NEREDE?
 Devamı
KONFERANSLAR
İşkur Meslek Kursları
ÇÖZÜM EĞİTİM
Reşat Hoca-Fizikçi