• https://www.facebook.com/yenibinyilgazete@gmail.com
  • https://plus.google.com/u/1/
  • https://www.twitter.com/@yenibinyilgzt
  

Ayşegül BİNİCİ

Ayşegül BİNİCİ
aysegulakdogan@hotmail.com
YAŞLILARA SAYGI HAFTASI
21/03/2016

  Ulusal Yaşlılar Haftası 18-24 Mart tarihleri arasında 1982 yılından beri kutlanmaktadır.

Haftanın amacı; geçmişte muktedir olan yaşlının sorunlarına dikkat çekmek ve unuttuğumuz yaşlılarımızı hatırlamaktır.

            Sağlık ve teknoloji alanındaki gelişmeler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşam süresinin uzamasına yol açmıştır.Günümüzde yaşlı nüfusun oranı,ülkemiz tarihinin en yüksek noktasına ulaşmış durumdadır.Yaşlı nüfusun ülke ekonomisindeyeri,gereksinimleri,yaşam kalitelerinin yükseltilmesi,aktif yaşama katılımlarını sağlama konularında çalışmalar tüm ulusların politikalarında yer almaktadır.

            Yaşlı kavramı sadece kronolojik olarak tanımlanamamakta ve kişiden kişiye farklılık göstermektedir.Yaş almanın getirileri fiziksel,ruhsalve sosyal açıdan kayıplar olarak sınıflandırılır.Yaşlıların  toplum içindeki statüleri,toplumun uygarlık düzeyinden çok geleneklerine ve kültürüne göre değişir.Doğu toplumlarında yaşlı statüsünün batı toplumlarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.Yaşlı nüfus gelişmekte olan ülkelerde çalışan nüfus tarafından yük olarak görülmekte, aktifçalışma hayatının bitmesiyle üretkenliğinde bittiği düşünülmektedir. Bir araştırmaya göre ülkemizde yaşlı insanlar “değersiz ve işe yaramaz “olarak görüldüğü sonucu ortaya çıkmıştır.

            Toplumdan soyutlanma,sosyal hayattan kopma yaşlanma sürecini son derece olumsuz etkilemektedir. Özellikle psikolojik hastalıkların (Demans ve Alzheimer gibi)ortaya çıkması ve ilerlemeyi hızlandırmada etkendir.Yaşlıların en büyük korkularının başında yalnızlıkgelmektedir. Gelenekselaile yapımızın özellikle kırsal alanda etkin olması sonucu birçok yaşlımız aile içinde torunlarıyla birlikte yaşam sürdürmektedir. Kentlerde ise yaşam koşulları ne yazık ki birarada yaşama olanağını azaltmaktadır.Çalışma hayatı, küçük evler ebeveynlerin kendi evlerinde yalnız veya huzur evlerinde yaşamlarını sürdürmelerine neden olmaktadır.

Yaşlı bakımından kasıt sadece barınma,beslenme ve tedavi değildir; yaşlı kişinin iletişim,aktif olma,saygı ve itibara olan  gereksinimi temel yaşam gereksinimleri kadar elzemdir.

Birleşmiş Milletler tarafından Yaşlı İlkeleri doğrultusunda yaşlı hakları belirlenmiştir.

Bu ilkeler;Bağımsızlık,KatılımBakım,Kendini gerçekleştirme ve itibardır.

Bu haftada da ülkemizde herzamanki klasik huzur evi ziyaretleri birkaç karanfil verme ile yaşlı haftası kutlanacaktır. “Bana kim bakacak “ sorusu ülkemiz yaşlıları için yanıtlanmamıştır v e tüm yaşlıların kaygı nedenidir. Ekonomikyoksunluk sağlık ve beslenmeyi olumsuz etkilemekte başkalarına yük olma duygusu güçsüz kılmaktadır. Kamu huzur evleri yetersiz özeller ise maddi açıdan olanaksızdır( ülkemizde yaşlı nüfusun  %50ye yakını 1000-2000 tl gelirle yaşamak zorunda, özel huzurevlerinin ücretleri 2500tl den başlamaktadır).

Yalnız yaşayan yaşlılarımız günlerini nasıl geçireceklerinibilememekte parkta veya camilerde vakit geçirmeye çalışmaktadır

Sağlık sorunu olmayanların ülke ekonomisine katkıda olabilmeleri için neler yapabilecekleri araştırılmalı;yaşlılarımızın bilgeliklerinden yararlanmamız ve onları toplum dışında bırakmamamız inancındayım.

18-Mart Çanakkale Zaferini anarken Atatürk’ün şu özdeyişini hatırlatmak isterim;

“Bir milletin yaşlı vatandaşlarına karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakma hakkı yoktur.

 

M.Kemal.AtatürkPaylaş | | Yorum Yaz
872 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞLANIYORUZ… - 01/12/2015
İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar üzerinde en çokdüşündüğü ,araştırma yaptığı türlü çareler aradığı ama engelleyemediği gerçek yaşlanmadır.Normal şartlarda yaşamını sürdüren herkes bu süreci de ister istemez yaşamak zorundadır.
ZAMAN NELER YAPMAKTADIR? - 03/11/2015
Yaşlanmak herkesin yaşantısının bir parçasını oluşturan doğal bir süreçtir. Sadece insanlar değil toplumlar ve hatta dünyada yaşlanmaktadır.
YAŞLILIKTA BİZİ BEKLEYEN - 19/10/2015
YAŞLILIKTA BİZİ BEKLEYEN SORUNLAR
KONFERANSLAR
İşkur Meslek Kursları
ÇÖZÜM EĞİTİM
Reşat Hoca-Fizikçi