• https://www.facebook.com/yenibinyilgazete@gmail.com
  • https://plus.google.com/u/1/
  • https://www.twitter.com/@yenibinyilgzt
  

Ali ORHAN

Ali ORHAN
alirhn@hotmail.com
KURUM KÜLTÜRÜ ve AİLE OLMAK
24/11/2015

Büyük yada küçük ayırdı olmadan hemen tüm şirketler çalışanlarından maksimum verim beklerler. İsterler ki; çalışanlar işlerine düzenli olarak ve zamanında gelsin. Hastalanmasın, izin almasın, her daim güler yüzlü olsun, verilen görevleri zamanından önce ve istenilenden daha iyi yapsın ve yeni bir görev vermesi için amirinin yada işverenin gözünün içine baksın. Yaratıcı olsun. Çözüm odaklı olsun. Asla şikayet etmesin. Çünkü şikayet eden çalışanlar diğer çalışanların da motivasyonunu düşürebilir. Her daim motivasyonu yüksek olsun. Velinimetine karşı saygılı olsun. Verilen ücrete itiraz etmesin. Asgari ücreti belirleyen devlet büyüklerinin mutlaka bir bildikleri vardır. Onu da bulamayanları hiç aklından çıkarmasın. Evindeki özel sorunlarını asla işyerine yansıtmasın.  Aldığı ücretle evin de mutlu olsun ki işyerinde verimli olabilsin.

Yukarıda saymış olduğum çalışanlarla ilgili koşulların yerine gelmesi için bazı büyük şirketlerin bünyesinde kısaca İK denilen insan kaynakları departmanı kurulmuştur.  Bu bölüm, çalışanların verimliliğinin artması için çeşitli eğitimler düzenlemektedir. Bu eğitimler şirketin işleyişi ile ilgili olabileceği gibi, kişisel gelişim yada motivasyonla ilgilide olabilir. Amaç çalışanların mutlu olarak daha çok çalışmasıdır. Bazen profesyonel şirketler tarafından düzenlenen birçok defa denenmiş, bazıları yurt dışı lisanlı ve yüksek ücret ödenen bu tür eğitimlerin çalışanlar üzerinde olumlu etkileri olduğu kabul edilmektedir.

Gerek insan kaynakları bölümünün gerek kişisel gelişim ve motivasyon eğitimlerin gerekse işverenin doğrudan vermiş olduğu eğitimlerin ortak noktası çalışana odaklı olmasıdır. Çalışan kişinin ailesi, özel yaşantısı çok fazla gündeme gelmemektedir. Kişinin ev ortamı hakkında çok fazla bilgi yoktur. Örneğin evinde eşiyle çeşitli sorunlar yaşayan bir çalışanın hangi eğitim verirseniz verin, hangi kuralı koyarsanız koyun verimliliği düşecektir.

Çalışanın özel hayatını özelliklede aile yaşamındaki sorunların çözümü konusunda destek verilmediği takdirde gerçekleştirilen motivasyon eğitimlerinden istenen sonucu almak çok zor olacaktır. Bazı başarılı şirketlerin çalışanlarına aile sorunları konusunda yardımcı olacak profesyonel destek hizmeti verdikleri bilinmektedir. Eşiyle sorun yaşayan ve boşanma aşamasına gelmiş bir çalışanın bu sorununu görmezden gelen işveren bunun bedelini bir şekilde öder ancak bunun farkında bile olmayabilir. Çünkü bir şirket zincir gibidir. En zayıf halkası kadar güçlüdür. Üretimdeki bir hata, müşteriyle olumsuz iletişim kurulması sonucu müşteri kaybı gibi birçok şekilde olabilir. İşin ilginç yanı bu olumsuzlukların işveren yada üst yönetimce fark edilmemesidir. Fark edildiğinde çalışanın işine son verilmesi aslında şirkete daha pahalıya mal olmaktadır çünkü yetişmiş bir eleman kaybı söz konusudur. Yerine alınacak kişinin eğitimi oryantasyon süreci maliyeti artırmaktadır. Son zamanlarda üst yöneticilerin şirketteki birçok ayrıntıdan haberdar olmadıkları ve çalışanları yeterince tanımadıkları yönünde araştırma ve çalışmalar yayınlanmaktadır. Belediyede çalışan işçiler için aile eğitimi isteyen ve bunu tüm işçilerin katılımını zorunlu tutan bir belediye başkanı şöyle demişti. “Benim kaşıkla topladığım oyları, işini düzgün yapmayan bir işçi kepçeyle geri kaçırıyor.” Bir kurum; yöneticisi kadar başarılı, yönetici de çalışanları kadar başarılıdır.

Onun içindir ki; kurumlaşmak ve aile olma iddiasında olan şirketler çalışanlarının aile ve diğer özel sorunlarında psikolojik destek verecek, insanı merkez alan ve insani değerlere önem veren mekanizmaları devreye sokmalıdırlar. Aksi takdirde birçok şirketin kullandığı “Biz bir aileyiz” sloganı, slogan olmanın dışında bir anlam ifade etmeyecektir. Paylaş | | Yorum Yaz
1260 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İŞ İŞTEN GEÇMEDEN - 11/11/2015
Eş seçiminde nelere dikkat etmek gerektiği üzerinde durmak.
İŞ İŞTEN GEÇMEDEN - 11/11/2015
Eş seçiminde nelere dikkat etmek gerektiği üzerinde durmak.
KONFERANSLAR
İşkur Meslek Kursları
ÇÖZÜM EĞİTİM
Reşat Hoca-Fizikçi